Pokud máte kariéru jako Luboš, je těžké vědět, kde začít, ale jako obvykle začneme od jeho raných začátků.

Léto 1992 olympijské hry v Barceloně, American Dream Team. To byl okamžik, kdy se zamiloval do basketbalu. ,,Bylo to jako by někdo z Marsu najednou přišel hrát sem.”

K basketbalu se dostal, když mu bylo 7 let. Pod vedením trenéra Miroslava Potměšila se rychle rozvíjel v mládežnických týmech v České Lípě a byl zařazen i do reprezentace U17 a U19. V 17 letech z důvodu rychlejšího hráčského růstu přestoupil do prvoligového BK Děčín.

Bartoň měl dlouhé rozpětí křídel a fyzické vlastnosti od svých rodičů, kteří byli také dobrými sportovci. S těmito dobrými fyzickými parametry, skok, sila bylo snadné předpovědět, že z něj bude velmi dobrý profesionální sportovec.

Čtyři roky hrál na univerzitě ve Valparaisu a třikrát během svého působení pomohl týmu zúčastnit se turnaje NCAA. Ve svém posledním seniorském ročníku v roce 2002 byl MVP ligy. Své jméno uvedl na draft NBA a na rozdíl od svého českého vrstevníka Jiřího Welsche nebyl vybrán,

i když toho roku udělal v letní lize NBA dost dobrý dojem. Bartoň se tedy vrátil do Evropy a podepsal smlouvu s italskou velmocí Fortitudo Bologna.

V následujících letech hrál v klubech v Itálii (Fortitudo Bologna, Virtus Roma) a Španělsku (Joventut Badalona, FC Barcelona, Fuenlabrada a Valencie). Jeho nejúspěšnější roky byly ve Španělsku, kde získal mnoho titulů s týmy Joventutu a Barcelony. Působivý pětiletý běh završil euroligový titul v roce 2010. Po návratu do České republiky krátce hrál za USK Praha a v létě 2014 přestoupil do týmu ČEZ Basketball Nymburk. Na konci roku 2015 využil nabídky klubu Barcelona ,kde působil v rezervním týmu. Samozřejmě kromě hraní bylo jeho povinností mentorovat mladé hráče a připravovat se na trenérskou kariéru.

Tu začal jako kouč v Europrobasket, vedl tým Europrobasket jako hlavní trenér. Po dvou měsících u Europrobasket mu byla nabídnuta pozice asistenta trenéra týmu FC Barcelona Cadet…

Viděl v tom jedinečnou šanci někoho ve svém mladém věku „opravit“ z basketbalového i lidského hlediska.

Díky své bohaté kariéře má jasnou představu o tom , jak by se měl basketbal hrát, a to taky od svých hráčů vyžaduje. Působil 3 roky v mládežnických kategoriích FC Barcelona.Jeho specialitou byla práce s velkými kluky a také mentorování mladých hvězdných hráčů. V této sezóně vzal Bartoň svůj tým Cadet do posledního zápasu španělského šampionátu, kde prohrál o dva body s druhou španělskou velmocí Real Madrid.

V té době, od roku 2017, Bartoň spolupracuje také s Českou basketbalovou asociací. Nejprve se připojil k seniorské reprezentaci na mistrovství Evropy v roce 2017, krátce poté, co byl jmenován hlavním trenérem reprezentace České republiky do 18 let v roce 2018 a týmu pro postup do divize ,,A“ v roce 2019. V roce 2020 to byl jeho čtvrtý rok, kdy vedl skupinu hráčů narozených v letech 2003 a 2004.

V Euroligovém basketbalovém Adidas Next Generation Tournamentu Istanbul vedl trenér Bartoň Basket Brno k jeho prvnímu vítězství v historii ANGT, když porazil U18 Tofas Bursa 71:66 v prodloužení, a skončil sedmý v Istanbulu.

O zajímavé basketbalové kariéře Luboše Bartoně můžeme mluvit velmi dlouho, ale jedno je jisté, byl to skvělý hráč, který je na cestě stát se ještě lepším trenérem, který učí mladé hráče důležité věci nejen v basketbalu.

Můžeme mluvit o zajímavé basketbalové kariéře Luboše Bartoně, ale jedna věc je jistá. Byl to úžasný hráč na správné cestě stát se ještě lepším trenérem a učit tak mladé hráče důležité věci v životě a basketbalu.